Nastavení sítě - linuxový disk z AZBoxu

Moderátoři: schmegea, monkus, gorick

Odpovědět
Uživatelský avatar
pepawo
Nováček
Nováček
Příspěvky: 48
Registrován: 08 pro 2009, 23:24
Bydliště: Rudice (Moravský kras)
Kontaktovat uživatele:

Nastavení sítě - linuxový disk z AZBoxu

Příspěvek od pepawo »

Mám už AZBoxy dva (P a P+), a díky tomuto fóru je provozuji celkem bez problémů. Nicméně prosím o radu: Z AZBoxu nevidím v síti svůj počítač, pokud je spuštěný Linux (Ubuntu Mint). Pokud jedou Windows, je vše bez problémů oboustranně, pod Linuxem vidím jen z PC do boxu, nikoliv opačně. Nemá někdo radu, resp. nakopnutí? Nebo odkaz správným směrem? Dík předem.


AZB HD Premium+ (twintuner) + WD500AVVS HDD, AZB HD Premium Combo, Quad LNB Monoblok 19+23 0.1 dB, E2 OpenRSI-OpenPLI 3.0, Skylink ICE, OSCAM, CCCam 2.2.1
zbyneksk Czech Republic
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: 06 kvě 2009, 22:18
Bydliště: Doma
Dal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení sítě - linuxový disk z AZBoxu

Příspěvek od zbyneksk »

pepawo píše:Mám už AZBoxy dva (P a P+), a díky tomuto fóru je provozuji celkem bez problémů. Nicméně prosím o radu: Z AZBoxu nevidím v síti svůj počítač, pokud je spuštěný Linux (Ubuntu Mint). Pokud jedou Windows, je vše bez problémů oboustranně, pod Linuxem vidím jen z PC do boxu, nikoliv opačně. Nemá někdo radu, resp. nakopnutí? Nebo odkaz správným směrem? Dík předem.
Nejsem si jist co mas na mysli a kam tim chvatas, ale neni to nahodou tim, ze widle standartne sdileji soubory a tiskarny pokud jim to nezakazes,
kdezto na Linuxu je to opacne? Tzn, ze pokud to nenastavis, tak se nic nedeje, ani nesdili?

Jak pises diky tomuto foru a kdyz se tu poohlednes je tady nekolk temat jak sdilet. Asi nejjednodussi je NFS, jde jak na Linuxu tak na win.

Posledne tu kdosi psal, ze dostal ban na vyhledavac. :46:
Trosku pomuzu, zkus treba tady: search.php?keywords=NFS&terms=all&autho ... mit=Hledat

viewtopic.php?f=76&t=4534&start=0&hilit=NFS
viewtopic.php?f=76&t=3995&hilit=NFS
viewtopic.php?f=185&t=4380&hilit=NFS


Uživatelský avatar
pepawo
Nováček
Nováček
Příspěvky: 48
Registrován: 08 pro 2009, 23:24
Bydliště: Rudice (Moravský kras)
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení sítě - linuxový disk z AZBoxu

Příspěvek od pepawo »

Díky, nakopnutí stačilo. Aniž bych musel pátrat v odkazech (jinak ovšem děkuji), tak mi to docvaklo. Stačila ta zmínka Win vs. Lin. Mám totiž disk, na kterém jsou data, společná pro Lin i Win (formát FAT32). Stačilo pod linuxem poprosit o sdílení (v Nautilu, samba server se nahrál automaticky), restart a ejhle, vše chodí. Budování multimediálního centra tím dostalo úplně novou úroveň.
Jsem těmi AZBoxy úplně nadšenej!
Jeden se musí pořád učit, pro staré sklerotiky jako jsem já je to záběr, ale stojí to za to.
Výsledek = síť dvou domácností se 4 PC (2x linux, 2x WinXP), 2 AZBoxy, sdílení médií odkudkoliv kamkoliv, sdílení karty jako bonus. Co chtít víc? A to chodí přes WiFi, což není ideální (na SD to bohatě stačí, na HD nikoliv, takže ještě natáhnout drát k routeru a bude to perfekt).


AZB HD Premium+ (twintuner) + WD500AVVS HDD, AZB HD Premium Combo, Quad LNB Monoblok 19+23 0.1 dB, E2 OpenRSI-OpenPLI 3.0, Skylink ICE, OSCAM, CCCam 2.2.1
zbyneksk Czech Republic
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Příspěvky: 294
Registrován: 06 kvě 2009, 22:18
Bydliště: Doma
Dal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení sítě - linuxový disk z AZBoxu

Příspěvek od zbyneksk »

pepawo píše:...
Budování multimediálního centra tím dostalo úplně novou úroveň.
Jsem těmi AZBoxy úplně nadšenej!
Mozna by to chtelo na toto tema zalozit zvlast vlakno, protoze od multimedialniho centra se ocekavaji nejake pozadavky a kladou pokazde jinak specificke naroky.
Nicmene zakladem je asi nizka spotreba a nizka nebo nulova hlucnost, respektive aby nemusely byt v provozu ty 4 pocitace jak pises vyse.
Tedy pokud tim jednim PC neni prave to hlavni datove uloziste.

K tem ucelum (uloziste) pouzivam DNS-323 (se dvemi kusy 1.5TB HDD v zrcadle) a lze s nim komunikovat ruznymi zpusoby.
Asi nejjednodussi je zase ten Telnet: http://wiki.dns323.info/howto:telnet

Faktem je, ze je to levne, ale omezene reseni, ktere nelze rozsirovat o dalsi HDD.
Toto by mela nahradit sestava na platforme nejakeho ION-u 330 (Intel Atom, Nvidia ION) a Linux.
Pripadne pouzit 8 portovy SATA radic bez RAID a ten udelat na Linuxu. Napr. AOC-SASLP-MV8.


Uživatelský avatar
pepawo
Nováček
Nováček
Příspěvky: 48
Registrován: 08 pro 2009, 23:24
Bydliště: Rudice (Moravský kras)
Kontaktovat uživatele:

Re: Nastavení sítě - linuxový disk z AZBoxu

Příspěvek od pepawo »

Asi jsem to s tím centrem přehnal. Já to mám zatím jenom tak, že v jednom PC v domácí síti je disk, vyhrazený pro MM data (ponejvíce fotky, nějaká muzika a krátká domácí videa - děti). V AZB je další disk, kam se nahrávají TV pořady, o které je z nějakého důvodu zájem (třeba letecké katastrofy, pokud je nestíháme sledovat), no a pár filmů zase spíš pro děti. Pak taky nějaké fotky, pohotově pro případ, že se objeví rodina. Tohle všechno je teď propojené, takže není problém sledovat to na jedné nebo druhé TV nebo na některém z PC. Zatím vyhovující, nejsme nijak nároční. Pokud bych byl mladší a měl čas koukat na filmy, volil bych jednoznačně externí datové úložiště. Třeba k tomu jednou dojde, kdo ví...Zatím jsem rád, že se mi to podařilo, s několika málo problémy, vůbec zprovoznit.


AZB HD Premium+ (twintuner) + WD500AVVS HDD, AZB HD Premium Combo, Quad LNB Monoblok 19+23 0.1 dB, E2 OpenRSI-OpenPLI 3.0, Skylink ICE, OSCAM, CCCam 2.2.1
gargamel2
Nováček
Nováček
Příspěvky: 50
Registrován: 26 kvě 2012, 17:01

Re: Nastavení sítě - linuxový disk z AZBoxu

Příspěvek od gargamel2 »

zbyneksk píše: Mozna by to chtelo na toto tema zalozit zvlast vlakno, protoze od multimedialniho centra se ocekavaji nejake pozadavky a kladou pokazde jinak specificke naroky.
Nicmene zakladem je asi nizka spotreba a nizka nebo nulova hlucnost, respektive aby nemusely byt v provozu ty 4 pocitace jak pises vyse.
Tedy pokud tim jednim PC neni prave to hlavni datove uloziste.

K tem ucelum (uloziste) pouzivam DNS-323 (se dvemi kusy 1.5TB HDD v zrcadle) a lze s nim komunikovat ruznymi zpusoby.
Asi nejjednodussi je zase ten Telnet: http://wiki.dns323.info/howto:telnet

Faktem je, ze je to levne, ale omezene reseni, ktere nelze rozsirovat o dalsi HDD.
Toto by mela nahradit sestava na platforme nejakeho ION-u 330 (Intel Atom, Nvidia ION) a Linux.
Pripadne pouzit 8 portovy SATA radic bez RAID a ten udelat na Linuxu. Napr. AOC-SASLP-MV8.
Ahoj. Nechtel jsem zakladat nove vlakno a tak se zeptam tady. Koukam, ze mas NAS. Poridil sem DNS-325 a mam AzBox Me (OpenRSI 3.0) . Bylo by mozny udelat nejakej navod, jak donutit AzBox, aby si na to uloziste sahnul pro film, mp3ku? Dopracoval jsem se do situace nastaveni, jak je videt na fotkach. Porad to pise odpojeno at delam co chci a kdyz spustim media center, tak moznost volby je stale pouze "Internal Flash".
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


AZBox Me; Boot[0] - OpenRSI 3.0, Boot[1] - empty, Boot[2] - empty
Odpovědět

Zpět na „Dotazy začátečníků“