Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Nastavení a vše kolem HD-BOXU.

Moderátor: By.Bob

Uživatelský avatar
Motoroko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 42
Registrován: 12 črc 2010, 23:50

Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od Motoroko »

Mam jednu otazku pred kupou, moj standardny problem je, ze mam prijimac, a na 16:9 tv orezem obraz (ak je v 4:3). Potom ale nevidim cast menu prijimaca atd. Mozem nastavit v prijimaci, ze tv je 16:9 a vtedy obraz oreze prijimac a vtedy vidim ukazatel hlasitosti a vsetko, pretoze prijimac ho da uz do orezaneho obrazu, ale prijimac (stary openbox) nevie urobit nejaky upscaling a potom ked oreze obraz prijimac, obraz je skaredy, vidno to najma na napr TA3 na pismenach, pismena su skor bodkovane ako celistve. Ak obraz oreze az televizor, tak zrejme robi nejaky upscalling a vyhladzovanie a vyzera to lepsi.

Kedze mam stary openbox je jasne, ze som dlhsie prijimac nekupoval, preto ma zaujima ako to robia moderne prijimace, ci je aspon nejake vyhladenie obrazu pri orezani 4:3 na 16:9.

dik


Uživatelský avatar
dempsey
Odborník
Odborník
Příspěvky: 3592
Registrován: 17 lis 2008, 14:22
Bydliště: KONTAINER ZA NEMOCNICOU
Kontaktovat uživatele:

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od dempsey »

Ak niekto pochopí čo Ti vlastne nefunguje na starom prijímači a na čo sa vlastne pýtaš pred kúpou nového - hádam Ti aj odpovie :)
Zrejme najväčší omyl je v tom čo si predstavuješ pod pojmom upscalig


Obrázek
Coolstream ZEE/motorSG2100 a 105 offset Al-Diseq:C USALS port1 + 85 Fe Fix DiseqC:1.0 port2, soft/2.04/ http://www.satpodpora.sk neposielajte mi súkromné správy-mám ich zablokované
Uživatelský avatar
prco007
Nováček
Nováček
Příspěvky: 167
Registrován: 07 srp 2009, 22:38

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od prco007 »

Neviem či som to správne pochopil lebo je to dosť komplikovano napísane. :15:

Ak si na HD-BOXe nastavíš 1080i a dáš si možnosť "Plný", tak ti obraz 4:3 roztiahne na celý panel.
Ak si na HD-BOXe nastavíš 1080i a dáš si možnosť "Pillar Box", tak ti obraz 4:3 zostane nedeformovaný a po stranách pridá čierne pásy.

HD-BOX neorezáva obraz. Obraz si môžeš orezať iba na TV. Ja to mám napr. pod možnosťou zoom1, zoom2, ....
A orezať obraz 4:3 na 16:9, aby nebol deformovaný je podľa mňa nezmysel, veď prídeš skoro o polku obrazu :))


HD-BOX FS-9200 - fw v1.10.13 - Loader 1.19, 2x čítačka, Apacer AC601 320GB
HD-BOX FS-9100 - fw v1.10.13
Vu+ Duo - VTi Team Image v4.2, WD 640GB
Maximum E-85 - (28,2°-23,5°-19,2°-13°-9°-1°), Skylink HD, CSLink - dead
Uživatelský avatar
Motoroko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 42
Registrován: 12 črc 2010, 23:50

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od Motoroko »

Vedel som, ze sa to blbo vysvetluje ;)

Takze:

- ja proste pozeram obraz vzdy na Zoom1 (Viera), lebo ked je zdroj 4:3 nechcem ho mat roztiahnuty s deformaciou ani s pruhmi na bokoch (cierne pruhy na bokoch na plazme sposobia vypalenie tychto pruhov do panela), ono vacsinou to podstatne co sa deje je v strede a nie hore a dole :)

A ide o to, ze ked sa orezu horny a dolny pruh z 4:3, urobi sa tak vlastne sirokouhly obraz, lenze SAT prijimac odreze horny a spodny pruh a obraz jednoducho zvacsi (pomer stran uz je 16:9 len ho zvacsi), a robi to len jednoducho linearne.
Ked to iste urobi Viera (Zoom1) robi to s resize filtrom (napr Lanczos atd).

A to bola moja otazka ci 9100 orezava obraz s resize filtrom alebo len priamo, ako ked napr zvacsite obrazok vo windows v Kresleni.


Lepsie raz vidiet ako dookola citat co som napisal, takze:

Obraz orezany openboxom (menu, info box su cele, ale kvalita je zla, najma na pismenach):
Obrázek


Obraz orezany telkou (ktora pouziva resize filter):
Obrázek


A preco nemozem nechat obraz orezany telkou a usetrit si tento thread na fore? No preto, ze vtedy sa oreze aj menu a info boxy prijimaca:

Obraz 4:3 orezany na 16:9 Openboxom:
Obrázek

Obraz 4:3 orezany na 16:9 telkou (nevidno cast menu prijimaca):
Obrázek


Uživatelský avatar
Motoroko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 42
Registrován: 12 črc 2010, 23:50

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od Motoroko »

@prco007
este ma napadlo preco vlastne vzdy chcem mat oreany 4:3 obraz, lebo vacsina kanal este nevysiela sirokouhlo a aj ked ide sirokouhly film/dokument jednoducho ho vysielaju s pruhmi hore dole, a nie je to chybou providera ale priamo TV stanice lebo napr logo stanice je hore v tom pruhu takze vidis, ze sa im do 16:9 nechce :)


A len dodam, pre tych co napr zacinaju s telkami, ze vraj aj na LCD sa pruhy vypalia, kazdopadne na plazme sa urcite vypalia, preto je vasim/nasim cielom pozerat obraz na plazme vzdy tak, aby vyplnal celu plochu.

Ak pozerate obraz napr takto, tie pruchy, kde je prechod z ciernej do obrazu sa casom vypalia:

Obrázek


Uživatelský avatar
prco007
Nováček
Nováček
Příspěvky: 167
Registrován: 07 srp 2009, 22:38

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od prco007 »

Tak pochopil som to správne :)) Ja mám tiež Panasonic, ale G10 a možnosti nastavenia obrazu by mali byť podobné.
Nevýhoda orezania s TV je tá, že prídeš o spodnú Info lištu a horné hlášky, čo je dosť nepraktické.

No, tak ako som ti písal. Ak chceš mať nastavené Full HD, tak v menu prijímača máš iba dve možnosti. Plný a Pillar Box.
Iné možnosti tam nenajdeš.

Rovnako to máš pri pozeraní napr. Nova HD, ČT HD, keď dávajú film natočený vo formáte 4:3.
Tam máš tiež dané čierne pásy automaticky a s tým nič neurobíš a orezávať to na úkor kvality, to nestojí za to.

Veď zober si to asi takto. Máš kvalitný televízor. Panely čo dáva Panasonic sú kvalitné a posledné generácie plazmy sú na túto vec stavané. Hovorí to aj sám výrobca a nehovor mi, že sa napr. za 5 rokov ten panel tak vypáli, že sa nebude dať pozerať. ;)


HD-BOX FS-9200 - fw v1.10.13 - Loader 1.19, 2x čítačka, Apacer AC601 320GB
HD-BOX FS-9100 - fw v1.10.13
Vu+ Duo - VTi Team Image v4.2, WD 640GB
Maximum E-85 - (28,2°-23,5°-19,2°-13°-9°-1°), Skylink HD, CSLink - dead
Uživatelský avatar
prco007
Nováček
Nováček
Příspěvky: 167
Registrován: 07 srp 2009, 22:38

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od prco007 »

Čierne pruhy, ktoré dávajú televízie sú ozaj dosť rušivé. Vtedy si pomáham so Zoom1 na TV.

K tomu vypáleniu pruhov ma napadla ešte taká vec. Minulý týžden som pozeral HBO HD (myslím, že to bol film Push) a tam boli tiež čierne pásy.
Nie preto, že by to stanica vysielala 4:3, ale preto lebo film bol natočený v rozlíšeni 1920x800 a zvyšok doplnili čierne pásy.
Tak to máš aj pri prehrávaní Blu-ray. Záleží od filmu.


HD-BOX FS-9200 - fw v1.10.13 - Loader 1.19, 2x čítačka, Apacer AC601 320GB
HD-BOX FS-9100 - fw v1.10.13
Vu+ Duo - VTi Team Image v4.2, WD 640GB
Maximum E-85 - (28,2°-23,5°-19,2°-13°-9°-1°), Skylink HD, CSLink - dead
Uživatelský avatar
Motoroko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 42
Registrován: 12 črc 2010, 23:50

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od Motoroko »

Prave to, ked pozeras filmy v extra sirokouhlom formate, je to v pohode lebo cierne pruhy su vzdy na inom mieste, ked ale pozeras 4:3 neorezane, prechod je vzdy na tom istom a preto sa vypali.

No moj openbox ma Pillarbox a potom Tilt&Scan a to chyba 9100, takze tak :) a ine prijimace na trhu su na tom tak isto, ze iba normal a pillarbox?


Uživatelský avatar
grantec
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 5634
Registrován: 14 led 2009, 21:26
Bydliště: Slovensko
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od grantec »

HDbox ma este rychle tlacitko - vFormat.
Panasonic je kapitola sama o sebe . Panasonic nepouziva Lanczos filter, ma vlastny engine pre spracovanie obrazu . STi7101 ostatne tiez. V kazdom pripade ale RetroTv dokaze tak divne automaticky zoomovat, ze pouziva skor variabilny pan-scan rezim ,ako fixny. Myslim tym teraz Panasonic.


Zapol som si surflock ! Max 1sz za 24 hod ! A0 00
Uživatelský avatar
Motoroko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 42
Registrován: 12 črc 2010, 23:50

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od Motoroko »

Ach, ako som cakal, mam ten problem ze HDBOX neprenasa signal widescreen WSS cez HDMI, mam obraz na rezim Full (Plny) a na telke Zoom1, len ked je obraz vysielany sirokouhlo (spravy na Markize atd), tak sa TV neprepne na rezim "sirokouhly" resp je v tom rezime stale. Neviem ci je to problem HDBOXU alebo HDMI spojenia, kazdopadne dufam, ze sa to fixne resp prida v dalsom fw.

Ako pozerate obraz vy na telkach? Vsetci poctivo Pillarbox? ;)


Uživatelský avatar
Motoroko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 42
Registrován: 12 črc 2010, 23:50

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od Motoroko »

prco007 píše:Veď zober si to asi takto. Máš kvalitný televízor. Panely čo dáva Panasonic sú kvalitné a posledné generácie plazmy sú na túto vec stavané. Hovorí to aj sám výrobca a nehovor mi, že sa napr. za 5 rokov ten panel tak vypáli, že sa nebude dať pozerať. ;)
Je to dokonca niekde v navode k TV od Panasonicu napisane, ze ak budes pozerat obraz s ciernymi pruhmi na bokoch panel sa poskodi, a ked je to v navode znamena to, ze sa to neuzna v zarucnej oprave.

Je tam dalej napisane, ze by vyrobca odporuca mat nastavene Bocne pruhy - vysoky jas, t.j. ak na TV prepnes obraz na 4:3 bocne pruhy telka robi sive, aby sa prechod nevypalil, len ak Pillarbox robi STB tak su samozrejme cierne...


Uživatelský avatar
grantec
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 5634
Registrován: 14 led 2009, 21:26
Bydliště: Slovensko
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od grantec »

Problem vo WSS nieje - box posiela korektne signal okamzite ,ako je pritomna zmena vo vysielani. Funguje to s pouzitim rozlisenia 1080i v boxe. Pozeral som to na markize a funguje to. To,ako dalej naraba s tymto signalom Panasonic v rezime zoom-auto, je vecou panasonicu - box mu posle signal o zmene formatu .
Co sa tyka vystupu Titl and scan - ten je mozne realizovat len pri SCART ,alebo kompozitnom videovystupe. HDMI take nieco nepozna.


Zapol som si surflock ! Max 1sz za 24 hod ! A0 00
vald
Nováček
Nováček
Příspěvky: 134
Registrován: 31 pro 2008, 17:38

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od vald »

Ak k tomu môžem aj ja niečo: Pri použití Pillar-boxu sa nezobrazia čierne pásy len na bokoch, ale aj hore a dolu - t.j. na obrazovke vznikne čierny rámček a v ňom je vysieľaný obraz.
Pri prepnutí na Full sa zase obraz roztiahne na celú obrazovku, ale zdeformovaný, čím mám teda na výber medzi "zlým" a "zlým" podaním. Tiež mám plazmu od Panasonicu a sú sat.príjmače, kde prepínanie funguje omnoho lešie. Tak napr. v prípade Showboxu ak nastavím zoom1 a pri prepínaní narazím na kanál vysieľaný vo formáte 16:9, (ktorý má prioritu), TV sa automaticky prepne na formát širokouhlý. Toto mi u HD-boxu dosť chýba (a verím, že nie len mne), čo je podľa mňa velká škoda. Taktiež v prípade HD-boxu nefunguje funkcia "detekcia čiernych pásov", čo tiež nebolo na zahodenie.
Neviem, ale keby v ďalších firmwaroch - samozrejme ak by to bolo možné - pribudli ešte nejaké možnosti voľby formátu obrazu bolo by to fakt super!?
Je to len môj subjektívny, dobre mienený pohľad na vec, tak ma prosím nekameňujte..


Humax IRHD 5100S, Showbox S-500, Openbox X820, offset al85 na 28,2E-23,5E-19,2E-5E, 2x DiseqC 2.0 SUS 44, LNB 3x GI + 1x Inverto, 3x Skylink, Tv Panasonic TX-P42X10Y
Uživatelský avatar
Motoroko
Nováček
Nováček
Příspěvky: 42
Registrován: 12 črc 2010, 23:50

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od Motoroko »

vald píše:Tak napr. v prípade Showboxu ak nastavím zoom1 a pri prepínaní narazím na kanál vysielaný vo formáte 16:9, (ktorý má prioritu), TV sa automaticky prepne na formát širokouhlý. Toto mi u HD-boxu dosť chýba (a verím, že nie len mne), čo je podľa mňa velká škoda.
Presne presne toto mi vadi...

grantec píše:Problem vo WSS nieje - box posiela korektne signal okamzite ,ako je pritomna zmena vo vysielani. Funguje to s pouzitim rozlisenia 1080i v boxe. Pozeral som to na markize a funguje to. To,ako dalej naraba s tymto signalom Panasonic v rezime zoom-auto, je vecou panasonicu - box mu posle signal o zmene formatu .
Co sa tyka vystupu Titl and scan - ten je mozne realizovat len pri SCART ,alebo kompozitnom videovystupe. HDMI take nieco nepozna.
to vazne? zeby to bolo rozlisenim? ale to nema logiku ze pri jednom to funguje a pri druhom nie... ja mam totiz stale nastavene v hdboxe 720p lebo mam HDready plazmu, tak aby sa zbytocne obraz neupscaloval na 1080i ked v prijimaci ho aj tak downscallne na jeho nativne rozlisenie 1024x768..

no a pri 720p posielanie WSS nefunguje koretkne (mam 42PX80), TV mi ukazuje mod "SIROKOUHLY" stale odkedy zapnem STB.
Idem skusit teda pri 1080i ako sa to bude chovat.


Uživatelský avatar
grantec
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 5634
Registrován: 14 led 2009, 21:26
Bydliště: Slovensko
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Robi 9100 upscaling pri orezani obrazu?

Příspěvek od grantec »

Tie pasy "hore a dole" vysiela provider, lebo vysiela vo formate 4:3 -ale sirokouhly film. A nie 16:9 . Su prijimace, ktore dokazu zoomovat , ale HDbox taky nieje , funkcia zoom nieje na chipe, dokaze len roztiahnut obraz do sirky, s vyskovym pomerom nevie spravit nic. A SD prijimace zas nemusia upscalinkovat a pracuju s pomerne nenarocnym rozlisenim ,takze Zoom je mozne riesit aj sw - nemusi to byt nevyhnutne implementovana vlastnost chipu. Viem si tu funkciu predstavit pri volbe vystupneho formatu 576i aj na HDboxe ,ale priznajme sa - kto by to dnes pouzival ....
Showboxy maju STi7109 (alebo vyssiu verziu ) .
Ine je - preco tak provider vysiela. Dnes sa uz tazko moze vyhovarat,ze je to koli prevladajucemu formatu zobrazovacov. Je to jednoducho preto, ze prijimace na odbavovacom pracovisku su zastarale (mozno aj zakupene ako vyradene od inych providerov) a 16:9 nevedia pripravit na uplink.
Ziadne kamenovanie sa nekona .


Zapol som si surflock ! Max 1sz za 24 hod ! A0 00
Odpovědět

Zpět na „Diskuze HD-BOX FS-9100PVR“