VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Diskuze k Images E2 Vitamin NOR

Moderátoři: By.Bob, s@pro

Uživatelský avatar
005jon Slovakia
Moderátor
Moderátor
Příspěvky: 1233
Registrován: 04 úno 2009, 16:21
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 158 poděkování

VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od 005jon »

Kód: Vybrat vše

U-Boot 1.3.1 (Oct 3 2013 - 22:19:41) - stm24_0056

DRAM: 256 MiB
NOR: 8 MiB
NAND: 256 MiB
*** Warning - bad CRC or NAND, using default environment

In: serial
Out: serial
Err: serial
STM-GMAC: entering stmac_miiphy_initialize()
HD5000>

Kód: Vybrat vše

VITAMIN:~# df                                                       
Filesystem           1K-blocks      Used Available Use% Mounted on  
ubi0:rootfs             234052     85128    148924  36% /           
tmpfs                    58628         0     58628   0% /dev/shm    
tmpfs                    58628        16     58612   0% /tmp  



Je tam pridaná interná pamäť 256MB čo je nad rámec pre chod enigmi2 + picon +plugin zaplnená je na 36% :31:
,úplné nová E2 ktorá sa ešte dolaďuje drobné nedostatky ktoré nebude problém odstrániť je stabilnejšia ako PKT_E2
Interná pamäť spraví tiež svoje na stabilite sýtemu.


profesorjn
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 10 črc 2010, 10:14

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od profesorjn »

005jon je možno dát víc info.Třeba kdy se nám dostane U-Boot 1.3.1 sem na forum.Nebo info co a jak tam dopáchat ať to má NAND flash: 256 MiB.Doufam že to Sapru vadit nebude,ale na poslání k nim to znamená 5 dni bez TV.To doma neklapne.Možná stačí Vitamína otevřít opsat typ NAND flash,sehnat,dopájet na to volné místo a pak už jenom jak tam dostat ten U-boot?Díky za každé info


Uživatelský avatar
grantec
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 5634
Registrován: 14 led 2009, 21:26
Bydliště: Slovensko
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od grantec »

Myslim,ze v domacich podmienkach to nieje celkom bezna zalezitost pridavat chip na board .


Zapol som si surflock ! Max 1sz za 24 hod ! A0 00
profesorjn
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 10 črc 2010, 10:14

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od profesorjn »

Máš pravdu není to moc běžné,ale elektronika mi baví a chci se učit nové věci,tak proto se zajímám o né docela běžné věci.Při těch běžných se toho člověk moc nenauči.Pokud ma flash pouzdro s vývodama ven (nejsou schované pod pouzdrem a nemusí se nahřívat tedy horkým vzduchem celá flash) tak si myslím,že v podmínkách které mám se to dá zvládnout.Proto jsem se ptal.Tak když někdo bude ochotný poradit ze zkušených budu jedině rád.Jde mi hlavně o starý U-boot jestli dokáže rozeznat přidanou flash a pak do ní E2 zapsat nebo je U-boot předělaný?Ještě jednou děkuji


s@pro Maldives
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 223
Registrován: 25 srp 2012, 13:25
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od s@pro »

profesorjn píše:Máš pravdu není to moc běžné,ale elektronika mi baví a chci se učit nové věci,tak proto se zajímám o né docela běžné věci.Při těch běžných se toho člověk moc nenauči.Pokud ma flash pouzdro s vývodama ven (nejsou schované pod pouzdrem a nemusí se nahřívat tedy horkým vzduchem celá flash) tak si myslím,že v podmínkách které mám se to dá zvládnout.Proto jsem se ptal.Tak když někdo bude ochotný poradit ze zkušených budu jedině rád.Jde mi hlavně o starý U-boot jestli dokáže rozeznat přidanou flash a pak do ní E2 zapsat nebo je U-boot předělaný?Ještě jednou děkuji
Flash má vývody ven H27U2G8F2CTR-BC 2Gb , ještě je k tomu třeba nějaké kondíky odpory vše SMD , a nějaké drobné úpravy .
S vybavením se dá samozřejmě zvládnout , dále výměnu uboot , původní nelze použít .


Uživatelský avatar
grantec
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 5634
Registrován: 14 led 2009, 21:26
Bydliště: Slovensko
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od grantec »

Standartne dodavany Vitamin 5000HD ma
8MB NOR pamat
a 256MB SDRAM.

8 MB NOR pamat je urcena pre operacny system -programovany v os21 a 256MB SDRAM je urcena ako operacna pamat . SDRAM sa na rozdiel od NOR pamate po vypnuti boxu vymaze.
NOR pamat, urcena ako datove ulozisko systemu, je starsi typ pamate. Ma vyhodu v tom,ze sa da adresovat kazda jednotliva bunka samostatne . Urcitou nevyhodou je pomala rychlost pri zapise a mazani . Citanie zo zapisanej pamati je ale rychlejsie. Kedze kazda bunka sa da samostatne prepisovat, a aj nahodny pristup k samostanej bunke pri citani je rychlejsi . Jej dalsou nevyhodou je mala hustota. Struktura jednotlivych buniek je na prilozenom obrazku :
nor.png
Prave mala velkost pamate sposobuje nemoznost pouzit sw, ktory potrebuje viac miesta tzn je datovo objemnejsi . Vyhodou je jednoduche pripojenie k procesoru , nepotrebuje narocne radice a aj nahodny pristup k bunke je rychly .
Po mnohych sposoboch hladania riesenia -umiestnenie sw na USB najskor s ext2 formatovanim, neskor FAT32 formatovanim , sa dovozca rozhodol nove verzie Vitaminu vybavit pamatami typu NAND 256MB .
Hlavny rozdiel tohto typu pamate je sposob organizovania jednotlivych buniek. Ako je z prilozeneho obrazku vidno, rozdiel je v radeni buniek za sebou - do tzv serie.
nand.png
Z obrazku je vidno, ze zapis do jednej bunky,alebo citanie priamo z jednej bunky tak jednoduche, ako u pamate NOR, nebude. Data pri NAND treba "balickovat" . Data sa "balickuju" do stranok a jednotlive stranky potom do blokov. Hustota takto organizovanych dat je ale o 46% vyssia ako pri pamati typu NOR. Dalsou vlastnostou NAND je moznost realokacie vadnej stranky. Je vseobecne zname, ze po 100 000 az 1 000 000 prepisoch dochadza k znefunkcneniu buniek. Pri NAND je to riesene tak,ze sa vadna stranka (page) presunie (realokuje) samozrejme len logicky, nie fyzicky , na urcene miesto v pamati a to sa potom uz pri zapise ignoruje - vadna stranka sa viac nepouziva. Vyluci sa tak chyba pri zapise.To je podobne ako pri diskoch .
Vdaka realokacii sa statisticky vyrazne predlzuje zivotnost pamate , a prakticky sa mozu vyrabat aj predavat pamate s vadnymi bunkami . Hovori sa, ze neexistuje pamat NAND, ktora by nemala vadnu aspon jednu stranku.......
Vyhody ale v tomto pripade prevysuju zapory. Preto sa pamate typu NAND pouzivaju napriklad aj v SSD diskoch . Vsetky moderne prijimace su uz tymto typom pamate osadene.

Tento rychlokurz som napisal preto, ze v blizkej buducnosti sa budete v suvislosti s Vitaminom stretavat s pojmami NOR a NAND . Ina verzia sw bude urcena pre stary typ Vitaminu s pamatou 8MB NOR a ina pre novy typ - doplneny o pamat typu NAND 256 MB .
Novy typ Vitaminu teda bude mat
8MB NOR
256MB NAND
a 256MB SDRAM .
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Zapol som si surflock ! Max 1sz za 24 hod ! A0 00
Uživatelský avatar
grantec
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 5634
Registrován: 14 led 2009, 21:26
Bydliště: Slovensko
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od grantec »

V downloade prilozeny navod an upravu prijimaca , nutnu k pouzivaniu novej verzie enigma2 - USB FAT32 .
:arrow: http://www.forum.satdigitalne.cz/viewto ... 20&t=12822


Zapol som si surflock ! Max 1sz za 24 hod ! A0 00
Uživatelský avatar
pilgrim
Nováček
Nováček
Příspěvky: 107
Registrován: 17 pro 2012, 12:01

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od pilgrim »

grantec preco nie som opravneny citat toto formum este vcera som bol ?

Dik


Gigablue UHD UE 4K
Amiko HD-8240
Uživatelský avatar
grantec
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 5634
Registrován: 14 led 2009, 21:26
Bydliště: Slovensko
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od grantec »

Pokusne opat spristupnena sekcia pre upravu VItaminu .
Ak sa na to necitite, alebo cakate, ze po nainstalovani e2 pojde hned "vsetko" bez zasahu , nic nerieste. Ta uprava sa Vas netyka.


Zapol som si surflock ! Max 1sz za 24 hod ! A0 00
profesorjn
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 10 črc 2010, 10:14

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od profesorjn »

Mám ještě dotaz je možné mi poslat U_boot a soft pro upraveného Vitamína?Trochu jsem si pohrál dopájel jsem tam NAND flash a tak to chci odzkoušet jestli se dílko zdařilo.Podle datasheetu si myslím,že ano.Hlavně nepište,že poslední U_boot rozpozná přidanou NAND flash.Protože nerozpozná a to znamená,že jsem někde něco dodrbal :D .Klidně přes SZ je to jenom pro můj vědecký účel a chuť se učit.Děkuji


s@pro Maldives
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 223
Registrován: 25 srp 2012, 13:25
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od s@pro »

Zírám nad schopností naších lidí ! Škoda toho nevyužít !
Včera Indie vypustila sondu na MARS
(http://www.lidovky.cz/indie-zahajila-mi ... ranici_msl)

Sehnal bych nějaký matroš , nějaký keš , že bychom se o víkendu sešli a něco spíchli ,
možná bychom jich ještě předhonili ....


PS BTW FYI , ten návod není až tak supertajný , stačí si o něho říct :115:


Uživatelský avatar
grantec
Administrátor
Administrátor
Příspěvky: 5634
Registrován: 14 led 2009, 21:26
Bydliště: Slovensko
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od grantec »

Ked si sa pohral , tak dielo treba dokonat :)
Momentalne ti asi prijimac novu pamat ani nevie pouzivat. Tazke by mal startovat do zakladneho sw - originalu .
Ak ano , cez zakladny sw si pomocou USB s FAT32 nahraj tento bootloader.bin
bootloader_bin.zip
Pribudne ti moznost ovladat boot prijimaca cez tlacitka predneho panelu .
Hlavne musis vediet popisat v akom stave mas prijimac teraz - teda aky uboot mas -original , alebo PKT ,alebo nebodaj uz uboot sapro pre enigma2 .
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


Zapol som si surflock ! Max 1sz za 24 hod ! A0 00
profesorjn
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 10 črc 2010, 10:14

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od profesorjn »

Tohle mi vypsalo při startu přes RS232
Board: STx7111-VITAMIN [32-bit mode]


U-Boot 2008.10 (Oct 30 2013 - 17:15:31) - stm24-2012-04-25

DRAM: 256 MiB
NOR: 8 MiB
NAND: 0 MiB
*** Warning - bad CRC, using default environment

In: serial
Out: serial
Err: serial
set ethaddr 00:19:14:00:05:97
done
Setup mac address.
excute "front_puts BOOTING"
Hit any key to stop autoboot: 0


s@pro Maldives
V.I.P.
V.I.P.
Příspěvky: 223
Registrován: 25 srp 2012, 13:25
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od s@pro »

profesorjn píše:Tohle mi vypsalo při startu přes RS232
Board: STx7111-VITAMIN [32-bit mode]


U-Boot 2008.10 (Oct 30 2013 - 17:15:31) - stm24-2012-04-25

DRAM: 256 MiB
NOR: 8 MiB
NAND: 0 MiB
*** Warning - bad CRC, using default environment

In: serial
Out: serial
Err: serial
set ethaddr 00:19:14:00:05:97
done
Setup mac address.
excute "front_puts BOOTING"
Hit any key to stop autoboot: 0

Tak to Ti tam chybí další potřebné odpory kondíky a propoje .


profesorjn
Nováček
Nováček
Příspěvky: 13
Registrován: 10 črc 2010, 10:14

Re: VITAMIN PRO E2 - 256MB NAND flash

Příspěvek od profesorjn »

s@pro se mnou tu Indii asi nepředhoníš,protože jsem to nerozluštil co tam mám špatně a jsem s rozumem v koncích :15: .Můžu tě požádat o ten návod ať se pohnu dál a hlavně tím zjistím co jsem kde dodrbal a možná budu do příště chytřejší.Použil jsem starší typ značení NAND flash HY27UF082G2A-TPCB,protože ta co jsi napsal tady není k sehnání,ale po rozluštěni toho kódu se to podstatněji neliší tak snad to není ono (to by se musela jedině lišit sada příkazů a to snad ne,ale datasheet od té co jsi napsal taky nemám)

Jinak jsem taky koukal a asi jsi mě už zavrhnul a spojil jsi se s Indii http://www.novinky.cz/ekonomika/318573- ... trakt.html :115:


Odpovědět

Zpět na „Diskuze k Images E2 Vitamin NOR“