AZBox HD Elite a ventilator

Nastavení a vše kolem Azboxu HD.

Moderátoři: schmegea, monkus, gorick

55check
Nováček
Nováček
Příspěvky: 2
Registrován: 23 led 2013, 11:20

Re: AZBox HD Elite a ventilator

Příspěvek od 55check »

Možná někomu pomůže, jak jsem to řešil na AZBox HD Premium:

Z letitých zkušeností ajťáka vím, že pasívní chladič na CPU bývá zdrojem zákysů, hlavně pokud se experimentuje a něco se od té techniky chce. Když tam navíc ještě přidáte HDD, teplota se přirozeně nesníží. Čili chladit ANO. Už leta stavím tichá PC, tak trochu vím i JAK.

Potřebujeme k tomu v podstatě co největší a co nejtišší ventilátor, pár redukcí (1.foto) a základní nářadí. U ventilátoru pohlídejte kvalitu ložisek a úroveň hluku. Není problém dostat se na hodnoty kolem 7 dB, což je prakticky absolutní ticho. Otáčky ventilátoru ještě upravíme kabelovou redukcí s odporem (Je verze i bez kablíku, kde si ale těžko vyberete hodnotu odporu), mě se osvědčilo 22 Ohmů - ventilátor hezky pomalu vrtí, životnost moooc let. Napájení se snadno vezme od vypínače, kde dva dráty jsou vstup a druhé dva výstup (2.foto). Na výstup připojíme kousek kablíku s 3-pinovým konektorem (samec v ochranné krytce), který ucvakneme z redukce 5.25" Molex --> 3-pin. Jedna možnost vyndat vypínač (plastová perka zevnitř), naříznout malinko izolaci a připájet drátky přímo ke konektorům těsně za vypínačem. Nebo vysunout dráty z konektoru (do tišťáku), namotat drátky a znovu zasunout. Šlo by asi vzít napětí i jinde, případně to spínat pomocí relé, ale vzhledem k mizivé spotřebě bych to asi neřešil. A pak - většinou to běží 24x7.. Takto připojený ventilátor jsem pak úplně sprostě položil našikmo dovnitř boxu, bez jakékoli fixace, žádné příchytky, šrouby apod. :46: On se tam totiž nad chladič CPU a mezi HDD a čtečku karet jen tak tak vejde a fakt nemá kam utýct. Přiznávám, že trochu nestandardní, německý inženýr by omdlel :51: - ale sedí tam, nehne se a pracuje, tak proč si tam dávat menší ventilaci a mordovat se s úchyty? Jako bonus jsem na ventilátor zespodu a shora nalepil oboustrannou lepičkou malé kousky 5 mm molitanu na odstranění přímého dotyku s pasívem chladiče (zespodu) a krycím plechem boxu (shora v rozích ventilátoru). Tím se ventilátor vevnitř ani nehne, i když box převracíte, a navíc je ventilátor líp odhlučněný, než když byste ho šroubovali.

P.S. - V PC takovéhle zrůdnosti nedělám, tam mám jiné vychytávky :D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.


AZBox HD Premium, E2, OpenRSi 3.0 Kernel v. 3.3.1, ST31000525SV
Odpovědět

Zpět na „AzBox HD diskuze“